God Stenhuset-runde i Hjørring

Stenhusets ungdomsspillere spillede lørdag sæsonens næstsidste runde i eliteserien ungdom. Det foregik i Hjørring Bowling Center, hvor vores hold skulle forsøge at hale ind på føreholdet fra RBK 90. 

Det blev en god runde i den forstand, at Stenhuset vandt begge indbyrdes opgør mod kronjyderne fra Randers. Første kamp blev vundet 482-467, mens sejren i anden kamp var endnu mere overbevisende (487-441). 

Desværre for Stenhuset løb vores hold ind i to ærgerlige nederlag mod HUK 96 og Hjørring BC i kampe, hvor vi spillede skidt. RBK 90 vandt alle andre kampe end de to, hvor de tabte mod os. 

Det betyder, at stillingen i toppen er uforandret. Før sidste runde er RBK 90 4 point foran Stenhuset, og de har endda spillet én kamp færre. Stenhuset skal naturligvis forsøge at hente Randers i sidste spillerunde, men andenpladsen kan ikke røres, efter som Stars and Strikes ikke længere kan nå at indhente os. 

Template Design Ext-joom.com