3. division: Stenhuset vendte truende nederlag til sejr

Stenhusets herrehold i 3. division har ikke de bedste erfaringer med Hjørring BC 2 i denne sæson. I november tabte vores hold sæsonens dårligste kamp med 10-0 i Hjørring, og i dag drillede hjørringenserne os så endnu en gang på Stenhusets hjemmebane i Løvvang. At dømme efter vores interne kampe burde Hjørring BC 2 ikke ligge i bunden af 3. division. 

I første serie spillede gæsterne ganske god bowling og vandt 0-2 (990-1061). Stenhuset spillede hæderligt men var langt fra sejren mod et sparesikkert udehold. Første serie skulle dog vise sig at blive gæsternes klart bedste serie, så der var bedre plads til Stenhuset i de efterfølgende serier. 

Anden serie endte 979-880 til os. Vores hold holdt niveauet, mens gæsterne droppede langt ned i forhold til første serie. Stefan var med 235 klart bedst. 

I tredje serie gik Stenhuset helt i stå og tabte 894-979. Morten J var Stenhusets bedste mand med 190, mens flere af de øvrige spillere havde store problemer. 

Heldigvis fik Stenhuset sluttet godt af, og vandt den sidste serie stort nok til også at vinde keglerne. Serien sluttede 990-873. Dermed sluttede kampen 6-4 (3853-3793). 

Stenhusets topscorer var Stefan med 787. 

Stenhuset ligger fortsat på førstepladsen, 11 point foran BK Outsiders, som dog har spillet en kamp færre.

 

Template Design Ext-joom.com